W E R N I S A Ż E

.

.

Marcin Kołpanowicz, Grzegorz Stec - MALARSTWO
wernisaż: 11.06 | godz.19.00 - czas trwania wystawy 11.06 - 4.07. 2010

Grzegorz Stec (ur. 1955, w Krakowie), absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarz, grafik, poeta. Autor ponad 50 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (głównie w USA). W latach 1996-2002 był rezydentem The Society for Arts w Chicago. Od 2008 wystawia w Nowym Jorku. Użyczał swoich obrazów na okładki książek, płyt i plakatów, m.in. dla VI Wielkanocnego Festiwalu Ludwika van Beethovena (2002). O twórczości Steca TVP nakręciła film Zadręcza mnie zapach czerni (1991, reż. Cezary Nowicki).

Grzegorz Stec jest artystą o wielkiej wrażliwości i wyobraźni oraz oryginalnym warsztacie malarskim. Perfekcyjnie buduje efekty świetlne, które nadają obrazom drugi wymiar, tak zaprzepaszczony we współczesnej sztuce. Jego malarstwo potrafi swą wizyjnością olśnić odbiorcę, wstrząsnąć nim, a zarazem zaskoczyć subtelnymi metaforami i precyzją detalu. Częstym bohaterem tych obrazów jest tłum – okaleczona, skłębiona, zdeformowana masa. Istota ludzka, podobna do owada, pokazana jest jako cząstka wielkiej ludzkiej magmy, dręczonej przez szaleństwa i traumy. Sztuka Steca jest spontaniczna, zrodzona z impulsu podświadomości, ale zarazem perfekcyjnie dopracowana w szczegółach. To sztuka emocji, intelektu i duchowości.

Marcin Kołpanowicz urodził się w 1963 roku. Dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie obronił w 1987 roku, jednak jego pierwszym i najważniejszym nauczycielem jest jego ojciec, znany krakowski malarz Andrzej Kołpanowicz. Marcin uprawia malarstwo olejne i pastelowe, łączące w sobie nieskrępowana wyobraźnię, poetycką metaforę i filozoficzne przesłanie. Jest również twórcą portretów, plakatów, ilustracji i realizacji sakralnych. Zorganizował ponad 20 wystaw indywidualnych, m.in. w Paryżu (Galerie Pont Neuf), Kolonii (Inter Art Galerie Reich), Linzu (Galerie Wiesinger), Wuppertalu (Poly-Print Galerie), Aschau (Kunst und Kultur), Nowym Jorku (Vincentian Fathers), Krakowie (Galeria NCK, Galeria Inny Świat, Krypta u Pijarów, Willa Decjusza), Szczyrku (Galeria Beskidzka) i Krzeszowicach (Pałac Vauxhall), brał udział w wielu zbiorowych pokazach w Austrii, Niemczech, Holandii, Francji i USA. Obrazy Marcina „zagrały” w serialu TVP Siedlisko w reżyserii Janusza Majewskiego, zdobią także okładki wielu książek ( Waldemar Łysiak -„Kielich”, Arkadiusz Pacholski - „Brulion paryski”) W 2009 r. wziął udział w najważniejszej światowej wystawie magicznego realizmu „Dante – Boska Komedia” w Saeby (Dania) i Viechtach (Niemcy) oraz w wystawie „Surrealiści Polscy” w Galerii Miejskiej w Płocku. Dzieła w muzeach, a także kolekcjach krajowych i zagranicznych. Wielokrotnie nagradzany, m.in. na Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu, Biennale Ilustracji w Bratysławie.

ZDJĘCIA Z WERNISAŻU

 

Drukuj stronę    Napisz do administratora serwisu

  Powrót